Przynęty i zanęty,  Uncategorized

PRZYNETY SZTUCZNE CIEZKIE

Baner EroDate [SOI]

DZIELIMY PRZYNETY SZTUCZNE

Kawał czasu zastanawiałem się jak;usystematyzować i podzielić ogromne ilości przynęty sztucznej i jej rodzai.Tak żeby było to przejrzyste i łatwe do ogarnięcia.W końcu doszedłem do wniosku,że najprostszy podział będzie najlepszy.

Mianowicie podzieliłem je na trzy kategorie.Przynęty ciężkie,przynęty pływające i coś po między nimi czyli pośrednie.Oczywiście do tych kategori można przypisać przynety naturalne o,których pisałem wcześniej.Lecz to już było więc nie będę się o nich rozpisywał ponownie.

Bardziej mi zależy by opisać przynety,które leżą na półkach w sklepach.Niczym kolorowe landrynki o tysiącu różnych zapachów.Dziś przedstawię pierwszą część na temat przynet sztucznych.Dziś lecimy z rodzajem-kategoria:

PRZYNETY CIĘŻKIE

Są to wszystkie,które względu na swoją wagę zalegają na dnie.Kulki proteinowe,waftery,dumbelsy,a także kukurydza czy robaki.

KULKI PROTEINOWE

Występują w bardzo wielu smakach,kolorach i rodzajach,że ciężko jest to zliczyć.To przynety dużego kalibru.Celujące w duże sztuki ryb.Choć można spotkać kulki małych rozmiarów.Nie jestem karpiarzem.Nie nastawiam się na takie łowienie.Więc mało z nich korzystam.Karpie,amury czy też leszcze lubią tą przynętę.

Ja wykorzystuję jej zalety w mocno nekanych przez obecność karpiarzy zbiornikach.Scieram na tarce kulki i dodaje je do zanęty feederowej.Ryby znają ten smak i zapach,ale widząc te kulki nie łatwo dają się już oszukać.Za to korzystając z innej przynety takuej jak pellet czy dumbeps-spoczywajacej obok zanety pachnacej kulkami-często dają się oszukać.To nie jest moja najmocniejsza strona.Więc o większe szczegóły odsyłam do tych co lepiej się znają.Dodam tylko,że dobór kolorów czy zapachu jak z każdą inną przynęta zależy od specyfiki zbiornika.Czy pory roku badz natezenia promieni słonecznych.O czym tez w wcześniejszych artykułach pisałem.

PELLETY

Podobnie jak kulki proteinowe jest ich bardzo wiele-różnych smaków i rodzajów.I też jest wiele rozmiarów co ciężko policzyć.W sklepach wypatrzyłem pellety haczykowe,czy sa nie haczykowe?Oczywiście wiem co autor tego miał na myśli.Prawdopodobnie chodziło mu o pellet ,miękki’.Taki,który da się nabic na haczyk.Przy lowieniu na tyczkę często takich używam,ale one mają w nazwie ,miękki’.W dodatku pan podał mi pellet z przewiercona dziurką.By można było nawlec go na włos.

Tak to prawda ten rodzaj pelletu jest twardy.I nie da go się nabic na hak.Lecz jeżeli nie ma przewierconej dziurki to już nie jest ,haczykowy’?Pewnie,że jest;-)Wystarczy zaopatrzyć się w haki z krótkim włosem.Do którego zamontowana jest okrągła gumka.Bez problemu wtedy montuje się taki bez dziurki.

Właściwa nazwa na taki rodzaj pelletu to ,wiercony’,a nie ,haczykowy’.Ten drugi rodzaj zwany miękkim-czasem właśnie ludzie nazywają go haczykowym.Bo da się bezpośrednio nabic na haczyk.Wyglądem przypomina nieco dziecięca zelke.

Pellety dzieli się na te wykonane na bazie mączki rybnej i pieczywa cukierniczego.Sprawdzają się jako przynety i zaneta.Dodaję je do zanęty.Przygotowuję z nich kiełbaski PVA.Strzelam z procy i lowie.Korzystam z dwóch kolorów.Naturalny lekko brązowy i czerwony.

Pellety można też podzielić na te z niską zawartością tłuszczu i mocno nasycone tluszczami.Te pierwsze szybciej sie rozpieszczają w wodzie i mniej syca ryby.Natomiast te drugie wolniej i są bardziej dla nich sycące.Lecz mogą być bardziej atrakcyjne dla ryb.Jest np.czarny halibutowy lub czerwony robin red-pellet o lekkko slonawym smaku.Mają kształt mniejszych lub większych walcow.Wielkości od 2 mm do bardzo dużych 24 mm.I nie jestem pewny czy nie ma aby większych.

Mniejsze potrzebują wcześniej wspomnianych haków z gumką.Większe zwykle są wiercone by móc je nawlec na włos.Trzeba troszkę popracować żeby dopasować kolor i smak do danego łowiska.Jak i gustów ryb,ale są to dobre przynety i wszechstronne.

Z mikropelletow można przygotować dobrą zanęte do metody.Opisywałem już wcześniej jak to się robi.Więc zapraszam na wcześniejsze wpisy.Dodane do zanęty na pewno pomogą utrzymać grubszą rybę w łowisku.Do tego lepiej stosować te nie tłuste.Warto mieć je w torbie.Zwykle woze ze sobą kilka rodzai.Także kilka wielkości;4,6,8mm.Czasem 10 badz 12 mm,ale rzadko.

DUMBELSY

Przypominają nieco pellety.Kolorowe wałeczki w sporej liczbie rozmiarów,kolorów i zapachów.Różnią się tym od pelletow,że nie są ani nawiercane, ani na tyle miękkie-żeby móc je na hak nabic.

No to jak na to łowić?Wykonane są z dziwnej masy.Na tyle miękkiej ,że nie ma problemu samemu je przewiercic.Korzystając z wiertelka i założyć na włos.Bądź użyć haka z gumką na włosie.Tego nie jestem pewiem,ale ich walcowany kształt sprawia,że ryby polykaja je chętnie.Szczególnie na wodach przelowionych kulkami proteinowymi.

Dużą ich zaletą jest to,że można złapać wiele ryb-na jednego dumbelsa.Kupiona paczka na wiosnę starczyła mi na kilka miesięcy.I sporo ryb na nią zlowilem.Nie rozpuszczaja się w wodzie jak pellety.Najczęściej korzystam z żółtych,pomarańczowych i białych.Choć czasem zdarza mi się użyć czerwonych.Żółte fajnie sprawdzają się w wodzie w ,której ludziska sypią mnóstwo kukurydzy.Także kolor żółty jest leszczowy.Białe raczej w zimie są dobre i mi się sprawdzają.Pomarańczowe czemu najlepiej się sprawdzają?Szczerze-nie mam pojęcia dlaczego.Najwiecej sztuk zlowilem właśnie na ten kolor.Zapachy;ananasowy,wieloowocowy,scopex,truskawka.Oczywiście na różnych wodach mogą inne lepiej działać.Zwykle ich rozmiary to;4,6,8,10 mm,ale spotkałem większe.Typowo dla karpiarzy.Przystosiwane pod dużą rybę.

I TAKIE TO WŁAŚNIE CIĘŻKIE PRZYNĘTY

Tak jak pellety i inne-dobrze je mieć ze sobą w torbie.Mam dobre wspomnienia kiedy z nich korzystałem.Można też zakupić ich wersje smuzaca.Taki dubel leżąc w wodzie-powolutku uwalnia z siebie smuge przypominająca dym jakiegoś zapachu.

Być może okresowo może dac to ekstra rybę.Niestety jak dla mnie zbędny wydatek.Nie działały aż tak dobrze żebym chciał je mieć w swoim zapasie.

Oczywiście je przetestowalem bo jakże by inaczej;-)

 

 

%d bloggers like this: