Wędki i akcesoria

WEDKI JAKA WYBRAC? CZESC 1

Baner EroDate [SOI]

Tak myślałem, że prędzej czy później ktoś poprosi o podanie konkretnych nazw i parametrów sprzetu, który polecilbym

Sprawa o tyle trudna, iż nie znam aktualnego rynku Polskiego i sprzetu (w tym wedki) na nim dostępnego. No może poza tym, który jest dostepny i u mnie czyli w UK. Mamy jednak 21 wiek. Jest internet, sprzedaż wysyłkowa, dla chcącego nic trudnego. Zanim cokolwiek jednak napiszę konkretnego garść nudnych aczkolwiek koniecznych informacji z zakresu doboru wedki. Nie ma nic bardziej irytującgo jak zakupiona wędka, która okazuje się chybionym zakupem. Także zanim jakaś decyzje podejmiemy trzeba się porządnie zastanowić co potrzebujemy. Na miarę swojego portfela, możliwości i tego co będziemy robić nad wodą.
Jak już wspomniałem operuje na Brytyjskim rynku. Ten rynek wędkarski jest bardzo mocno nasycony konkurujacymi ze sobą o klijenta firmami. Bardzo trudno wbić się na ten rynek nowym firmą bez odpowiednio silnej i dobrej oferty. To akurat dla mnie jako konsumenta jest całkiem dobre. Jakość produktów nawet tych niezbyt drogich musi być zachowana. Inaczej będą zalegac na półkach i firma pójdzie z torbami. Miejscowi są dość wybredni i tym wymaganiom trzeba sprostać.

W formie ciekawostki powiem, że popularne teraz stalo sie kupowanie sprzetu wyprodukowanego na terenie Wielkiej Brytanii

Takie akcesoria są oznaczone w specjalny sposób. Część mojego sprzetu tak właśnie jest oznaczona i wyprodukowana w fabryce w Szkocji. W ten sposob firmy bronia sie przed zarzutem produkcji sprzętu w Chinach czy innym egzotycznym miejscu z byle czego.  A jedynie nalepki ładne, błyszczące i cena wysoka. Jakość musi być zachowana wysoka szczególnie przy produktach z najwyższej półki.
Rynek podzielił się na trzy przedziały. Niska polka cenowa, średnia i wysoka. W każdym z tych przedziałów można dostać coś fajnego. No może poza wyjątkiem wędzisk, które można kupić za te samą cene co paczkę papierosów. Te omijam szerokim łukiem.

Zatem jeśli najczęściej odwiedzamy niewielkie jeziorka, czasem mocno zarosniete będziemy potrzebowali wedki z małym bądź średnim ciężarem wyrzutu

Kupowanie ciężkiego rzecznego feedera mija się z celem. Jeśli w związku z tym na naszych łowiskach nastawiamy się na płocie karasie czy leszcze, w zupełności wystaczy lekki feeder badz picker (u nas używa się terminu bomb feeder zamiast picker i tego terminu będę używał opisując już konkretny sprzęt) o cw (ciężar wyrzutu) od 30 do 60 gram.
Niestety taka wedka nie połowi się na rzece. Uciag wody zapewne będzie zbyt silny, a założenie dużego ciężaru spowoduje jej złamanie. Tu przyda się ciężki feeder o cw 120 gram i więcej. Bądź lubiane przezemnie o ile lowie na rzece wedki brzanowe. Tak je sobie Anglicy nazwali. Mocniejsze nieco od feedera, a jednak slabsze od karpiowek. O krzywej ugięcia 1.75 badz 2 TC, czyli cw mniej wiecej 150 180 gram. Mają zapas mocy. Nie tylko do utrzymania sporego ciężaru koszyka w rzece, ale i do holu tak silnej ryby jak brzana.

Być może naszym ulubionym lowiskiem jest jednak spore jezioro

Żeby dobrać się rybie do łusek trzeba machnac na sporą odległość. Podczas takich rzutów przeciążenia potrafią zniszczyć sprzęt. Do tego stworzonu został:

 DISTANCE FEEDER

Zwykle to wedka dość długa 3.60, 3.90 m Choć są i krótsze jak i dłuższe. Konstruowane są tak by wytrzymać te przeciążenia. Mają powiekszone przelotki by ułatwić i wydłużyć rzut. Więc wyborem na taką wodę powinna być właśnie taka wedka. Ideałem by było dobrać wędkę uniwersalną. Niestety to nie do końca możliwe. Pewne zależności wzajemnie się wykluczają. Więc czasem trzeba kupić kilka różnych kijów by móc łowić na różnych typach wód i różna rybę.
Kolejnym kryterium doboru jest akcja wedki. Są osoby, które uwielbiają łowić na finezyjne o akcji parabolicznej miekkie kije. Widać na nich każde nawet delikatne branie. Podczas holu czujemy zdobycz walcząca na haku. Wada jest mało precyzyjny rzut taką wedka, a właściwie rozrzut na prawo i lewo od obranego punktu. Trzeba naprawdę się postarać by przynęta ladowalo dokładnie w punkt. Są one o niskim ciężarze wyrzutu i nie machniemy nimi daleko. Co nie oznacza, że ryby na nie można łowić tylko małe. Nawet komercyjne karpiki da radę spokojnie polowic chyba, że się trafi mocno przerosniety.

Z akcja progresywna

Za to sztywniejsze od parabolikow daja wieksza kontrole podczas rzutu. Sa sztywniejsze i moze mniej czule za to mozna nimi osignac duze dystanse i moga miec duzy cw. Niekiedy pod dużym obciążeniem akcja progresywna przechodzi w polparabole. Bardzo przyjemna i miła dla mnie akcja. Osobiście uwielbiam. No ale z wedkami jak z dziewczynami jeden woli blondynki inny rude. Każdy powinien dobrać wedzisko do siebie.Przy kazdej wedce feederowej producent w zależności od oferty dodaje dwie lub trzy końcówki, które możemy wymieniać w zależności od sytuacji.

Tu muszę opisac o co z tym chodzi

Na naszym rynku końcówki sa oznaczane nieco dziwnie. A mianowicie 1 oz. Co to oznacza? Nie mniej ni więcej iż ta końcówka ma wytrzymałość 1 uncji co w przeliczeniu na gramy daje 28 gram. Uwierzcie mi jakkolwiek te końcówki mogą wytrzymać nieco więcej niż jest napisane to nie kombinujcie z podajnikami czy koszyczkami. Bo zbyt ciężki złamie te końcówkę napewno. Przy jednej uncji najlepiej używać podajnikow bądź ciężarków 15, 20 gramowych plus zaneta i będzie prawie tyle ile może ona wytrzymać. Oczywiście końcówki są różne. Od bardziej delikatnych niż 1 oz po 4 czy 5 oz do feederow dystansowych. To ważne aby sprawdzić jaką zakładamy i dobrać do niej obciążenie. Szkoda narobić sobie kłopotu. Choć produceci oferują możliwość dokupienia złamanej końcówki. Mniej zachęcająca rzeczą może być fakt, że na moim rynku kroluja wedki dwuskladowe. Sa klopotliwe w transporcie. Da sie jednak utrafic produkowane i dedykowane na Europe trzyskladowe wersje. Paru osobą, którym prywatnie poradziłem kupno tej czy innej wedki szybko zapomniało o kłopotach z dwuskladowa wersją.
Jakość moc i estetyka wykonania nadrobily ten fakt. Największym problemem jest zasobnośc portfela jednak. Starałem się dobrać jako przykłady wędki niezbyt drogie, a sprawdzone. Na wielu miałem okacje polowic. A przynajmniej sprawdzić w sklepie. Oferta jest bogata więc niekoniecznie te kilka modeli, które wybralem są jedynym słusznym wyborem. Bardziej wskazuje na firmy je produkujące bo im ufam i rzadko na nich się zawiodłem. Każdemu zdarza się jakaś wpadk. Mimo to zachowują one solidność i dobrą jakość. No i oczywiście można dobrać sprzęt na każdy portfel.

Jak napisałem mamy 21 wiek

Komputery w domach i siec internetowa. Nawet jesli sklepy wędkarskie w kraju nie mają w swojej ofercie opisywanego przezemnie modelu, a chcielibyście sprawdzić zobaczyć zdjęcia badz porownac cene, albo pogrzebac w ofercie dane firmy nic prostrzego. System sprawdzony i dziala bez zarzutu. Wystarczy wyszykac strone sieci sklepow wędkarskich Angling Direct. Prowadzą sprzedaż wysyłkowa na cała Europe. Przy zamówieniach powyżej 10 funtów  (jest napisane na stronie) wysyłka jest darmowa. W ten sposób kilku moich znajomych po konsultacji kupiło nie tylko wedki, ale i inny sprzęt mało dostepny w kraju. Choć czasem dostepny, tylko w wygorowanej cenie i taniej wyszło kupić u mnie. Przesyłka idzie chyba tydzień. Oczywiście jeśli trzeba indywidualnie coś podpowiem.
W drugiej części artykułu zamieszczam już konkretne nazwy i dane techniczny oraz krótki opis wędzisk godnych polecenia.

ZAPRASZAM NA INNE BLOGI:

Przez życie z uśmiechem

Psychologia i pomoc

Radość życia z hobby

 

Zdj. tytułowe artykułu własne.

 

3 komentarze

%d bloggers like this: